صورت‌‌های مالی بزرگترین بانک ایران (بانک ملی) از زیان انباشته آن حکایت دارد. آیا بانک ملی ورشکسته شده است؟

 احسان خاندوزی وزیر اقتصاد به یکی از وعده هایش که انتشار صورت های مالی بانک ها پس از مدت ها تاخیر بود، عمل کرد.

وعده وزیر اقتصاد در خصوص انتشار صورت‌های مالی بانک‌ها، عملی شد

به گزارش فرارو، در اولین گام صورت‌های مالی بانک ملی درسال 99 منتشر شد. گزارشی که بسیار مورد توجه قرار گرفته و دارای نکات مهمی است. برخی می‌گویند این گزارش نشان می‌دهد بانک ملی در واقع یک مجموعه ورشکسته است.

تحلیل انتشار صورتهای مالی منتشر شده بانک ملی

صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی نشده سال 1399 بانک ملی نشان می‌دهد، این بانک در پایان سال گذشته 325 هزار و 914 میلیارد تومان سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار و 158 هزار و 334 میلیارد تومان سپرده جاری و پس‌انداز قرض‌الحسنه داشته است.

مجموع مانده تسهیلات اعطایی این بانک هم به عدد 272 هزار و 982 میلیارد تومان رسیده است. همچنین 65 هزار و 523 میلیارد تومان به سرفصل مطالبات از دولت منتقل شده است.

59 هزار و 736 میلیارد تومان موجودی نقد بانک ملی و 74 هزار و 322 میلیارد تومان هم مطالبات بانک از بانک‌ها و موسسات اعتباری است. این سرفصل در واقع منابعی است که بانک در قالب بازار بین بانکی به سایر بانک‌ها قرض داده است.

همان طور که ارقام جدول نشان می‌دهد، سرمایه بانک ملی در سال 99 با تجدید ارزیابی دارایی‌ها از عدد 19 هزار و 856 میلیارد تومان به 92 هزار و 292 میلیارد تومان رسیده که بالاترین رقم سرمایه ثبت شده در بین کل بانک‌های کشور است.

ارقام به میلیارد تومان است

صورتهای مالی بانک ملی

با وجود رشد 364 درصدی سرمایه بانک ملی، این بانک با ثبت زیان 67 هزار و 523 میلیارد تومانی، زیان انباشته بانک معادل 73 درصد از سرمایه بانک است و این بانک مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌شود.

ماده 141 قانون تجارت 

براساس این ماده: «اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده 6 این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

در صورتی که هیات مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می‌شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد، هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت‌دار درخواست نماید.»

با استناد به این ماده بسیاری می‌گویند بانک ملی ورشکست و یا در آستانه ورشکستگی است اما در مقابل عده‌ای دیگر می‌گویند این بنگاه اقتصادی بسیار ارزشمند است و با تجدید ارزیابی دارایی‌ها زیان خود را جبران و از ذیل این ماده خارج می‌شود.

متن کامل صورت‌های مالی بانک ملی، منتشر شده روی سامانه کدال را می‌توانید در اینجا بخوانید.

منبع: تازه‌های حسابداری